Podsumowanie i podziękowanie

Dorota Stromidło

Dorota Stromidło

Szanowni Państwo,

Druga edycja Dni Kultury Polskiej w Udine zorganizowane przez Stowarzyszenie Polonik dobiegły końca. Inicjatywa skierowana była do włoskiej społeczności z Regionu Friuli-Wenecja Julijska, do młodzieży akademickiej (Uniwersytet w Udine od ponad 30 lat współpracuje naukowo z Uniwersytetem Jagiellońskim), mniejszości narodowych i Polonii zamieszkującej na tym terenie.

I DZIEŃ 13 marca 2015

Dni Kultury Polskiej rozpoczęły się spotkaniem z poezją Ryszarda Krynickiego. “Polski poeta zaprezentował przybyłym prywatne fotografie ilustrujące Jego życie i twórczość. Ponadto Krynicki przeczytał swoje wiersze. Poeta jest właścicielem wydawnictwa a5, które wydaje przede wszystkim polską poezje współczesną. Wydawnictwo a5 opublikowało min. wiersze Wisławy Szymborskiej. Wiersze Krynickiego proste, „ciche”, do medytacji” – napisała Edyta Gawrys z Radia Klik. Spotkanie poprowadziła Francesca Fornari z Uniwersytetu Ca’Foscari w Wenecji, tłumaczka poezji R. Krynickiego na język włoski.

Wieczorem pokaz filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Pierwsze spotkanie z kinem rozpoczęło się projekcją filmów „Dekalog 1″ i „Bez końca”. Przed projekcją filmów Sabrina Porfido wprowadziła publiczność w twórczość Kieślowskiego.

Przegląd filmów został wybrany nieprzypadkowo. Wybraliśmy te, które według nas, są szczególnie znaczące dla twórczości Kieślowskiego, i dzięki którym, mogliśmy przybliżyć włoskiej widowni jego sztukę filmową i kunszt reżyserski. Chcieliśmy pokazać dzieła tego wielkiego reżysera szczególnie nowym pokoleniom ze względu na ich uniwersalną wartość, jak również, aby zaznajomić młodych ludzi z obrazem Polski, atmosfery oraz nastroju tamtych lat. Właśnie dlatego, z dziesięciu odcinków Dekalogu, wybraliśmy “Dekalog 1” – intensywną i przejmującą historię o rzekomej sprzeczności między wiarą i rozumem oraz “Dekalog 5” – pierwszy projekt filmowy wykonany z Piesiewiczem, po „Bez końca”, którego wersja kinowa „Krótki film o zabijaniu” przyniosła Kieślowskiemu w 1988 roku szereg wyróżnień na festiwalu filmowym w Cannes oraz Europejską Nagrodę Filmową, a także Złote Lwy na festiwalu w Gdyni i otworzyła przed nim międzynarodową karierę. Organizując retrospektywę wybranych filmów Krzysztofa Kieślowskiego chcieliśmy podkreślić obecność polskiego filmu i jego twórców w dorobku kina europejskiego i światowego.

Kieślowski – to nazwisko zna dzisiaj cała kulturalna Europa (…). Jego filmy nagradzane są na największych festiwalach – od Cannes po Wenecję, Berlin, Chicago (…) od Strasbourga po Nowy Jork, Hongkong, Jerozolimę” – pisał Stanisław Zawiśliński (“Kieślowski. Bez końca”, Warszawa 1994) na dwa lata przed śmiercią Krzysztofa Kieślowskiego – reżysera, którego filmy obejrzało dziesiątki milionów widzów na całym świecie.

II DZIEŃ 14 marca 2015

Następnego dnia, w sobotę odbył się solowy koncert Andrzeja Sikorowskiego, lidera krakowskiej grupy Pod Budą. Obecni byli znakomici goście: burmistrz miasta Udine – F. Honsell, Asesor miasta Udine d/s Kultury Federico Pirone, członek rady Regionu Friuli-Wenecja Julijska – S.Cremaschi, przedstawiciel Provinci – Asesor ds. kultury F. Musto, Konsul Generalny RP w Mediolanie Jerzy Adamczyk, a także Konsul Honorowy Republiki Czeskiej Paolo Petiziol. Po spotkaniu odbył się uroczysty toast przygotowany przez Stowarzyszenie Polonik: wspólnie uczciliśmy drugi rok działalności Stowarzyszenia Polonik.

III DZIEŃ 15 marca 2015

Trzeci dzień został poświęcony wspomnieniom o Krzysztofie Kieślowskim, i to właśnie włoscy eksperci przybliżyli włoskiemu widzowi postać tego wybitnego twórcy oraz kinematografię polską w kontekście środkowoeuropejskim oraz międzynarodowym.

Prof. Roberto Calabretto z Uniwersytetu w Udine, wybitny znawcy historii kina i muzyki filmowej, scenarzysta Fabrizio Bozzetti oraz Sabrina Porfido, współtwórca projektu „Retrospekcja twórczości K. Kieślowskiego” przez ponad 2 godziny opowiadali o karierze K. Kieślowskiego, jego współpracy z Piesiewiczem i Preisnerem oraz komentowali na bieżąco fragmenty filmów. Prof. Calabretto podkreślił ogromną dbałość Kieślowskiego o obraz i dźwięk: od obrazu i muzyki do dźwięku i ciszy. W spotkaniu wzięli udział studenci z wydziału „Dyscyplina sztuki, muzyki i rozrywki – wydziału filmowego”.

IV DZIEŃ 16 marca 2015

W poniedziałek, w kinie Visionario odbyła się projekcja filmów „Dekalog 5” i „Podwójne życie Weroniki”. Przed projekcją – krótkie wspomnienie twórczości Krzysztofa Kieślowskiego oraz wprowadzenie do filmów zaprezentowane przez Sabrine Porfido.

V DZIEŃ 17 marca 2015

Ważnym elementem Dni Kultury Polskiej była emisja filmu dokumentalnego Eleny de Varda o dwóch wielkich postaciach, Stanisławie Ignacym Witkiewiczu ‘Witkacym’ oraz Romanie Ingardenie pt. “Witkiewicz i Ingarden – dialog filozofów”. Autorka przedstawiła wykład na temat myśli filozoficznej tych myślicieli. To pierwszy, niepublikowany nigdy wcześniej film, który powstał w studiu firmy Filmlux, przy współpracy Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie. Wprowadzenie do filmu poprowadził dr Emiliano Ranocchi z Uniwersytetu w Udine, a całe spotkanie zrealizowane zostało we współpracy z biblioteką Joppi. Wszystkich gości przywitał Dyrektor Biblioteki Romano Vecchiet, który podkreślił, jak ważna na drodze do integracji jest organizacja tego typu inicjatyw, jak Dni Kultury Polskiej w Udine.

VI DZIEŃ 18 marca 2015

II Dni Kultury Polskiej zakończyła analiza filmu „Podwójne życie Weroniki” K. Kieślowskiego, świetnie poprowadzona przez Sabrine Porfido. Długa dyskusja z miłośnikami polskiego kina spowodowała, że postać Kieślowskiego oraz ponadczasowy i uniwersalny wymiar jego filmów stały się nam wszystkim jeszcze bliższe.

16.03 – 12.04.2015

Dodatkową atrakcją Dni Kultury Polskiej w Udine była promocja turystyczna. Do współpracy zaprosiliśmy Polską Organizację Turystyczną z Rzymu, co doskonale wzbogaciło Dni Kultury Polskiej 2015r. W budynku Uniwersytetu Toppo Wassermann w Udine Stowarzyszenie Polonik przygotowało wystawę pt.: “Polonia, vieni e vivi la tua favola”, a jednym z pierwszych gości, który ją odwiedził był pan Ryszard Krynicki. Wystawę ukazującą piękno Polski można jeszcze zwiedzać do połowy kwietnia. Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych (wstęp wolny).

Na każdym spotkaniu frekwencja była bardzo wysoka, co przyniosło wielką satysfakcję i przyjemność organizatorom.

Dni Kultury Polskiej 2015 zostały współfinansowane przez MSZ, Konsulat Generalny RP w Mediolanie oraz PISF z Warszawy. Patronat nad Dniami objęła Senacka Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Region Friuli Wenecja Julijska, Miasto Udine, Biblioteca Civica Joppi. Uniwersytet degli Studi w Udine, Instytut Polski w Rzymie oraz Związek Polaków we Włoszech. Wsparcie otrzymaliśmy również od Instytutu Książki z Krakowa. Inicjatywy dotyczące promocji turystycznej Polski dofinansowała Polska Organizacja Turystyczna w Rzymie.

Patronat medialny objęło Radio Klik, Onde Furnale, Link to Poland oraz Nasz Świat.

Dziękujemy wszystkim Instytucjom, które wsparły naszą inicjatywę, sponsorom – Vignai de Duline, Bar Torrioni, Pol-Rail srl, Hotel Ambasador, Città Fiera oraz partnerom – Confcommercio Imprese per l’Italia – Ascom-Pordenone, Visionario, Cec, la Feltrinelli.

Dziękujemy publiczności za tak liczne przybycie i aktywne uczestnictwo w spotkaniach.

Zapraszamy na nasze strony www.polonik.org oraz facebook/Polonik, gdzie można uzyskać więcej informacji o gościach oraz obejrzeć fotorelacje.

W imieniu Zarządu

Dorota Stromidło

Prezes Stowarzyszenia Polonik

Komentowanie jest wyłączone

  • interesujące? - wyślij link znajomemu / ti è piaciuto? ti interessa? - invia ad un amico

    wpisz e-mail / indirizzo e-mail: